  • C430C224K5R5TA
C430C224K5R5TA
advertisement
Manufacturer No:
C430C224K5R5TA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C430C224K5R5TA
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
220nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations Dipped
Quantity:
In Stock : 1950
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C430C224K5R5TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Dipped
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    220nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Voltage
    50V
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    7.37mm
  • Length
    6.1mm