  • C430C823M1R5CA
C430C823M1R5CA
advertisement
Manufacturer No:
C430C823M1R5CA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C430C823M1R5CA
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
82nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations Dipped
Step5Bar-code shipping tag
C430C823M1R5CA
  • Package / Case
    Dipped
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    82nF
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Diameter
    3.81mm
  • Length
    7.37mm