  • C440C123K1G5TA
C440C123K1G5TA
advertisement
Manufacturer No:
C440C123K1G5TA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C440C123K1G5TA
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
12nF Ceramic Capacitor 10% 30 ppm/°C 2 Terminations Dipped
Step5Bar-code shipping tag
C440C123K1G5TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Dipped
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    12nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Diameter
    3.81mm
  • Length
    10.16mm