  • C5750X7S2A685K200KB
C5750X7S2A685K200KB
advertisement
Manufacturer No:
C5750X7S2A685K200KB
HK JDW NO:
769-C5750X7S2A685K200KB
Package:
2220 (5750 Metric)
Purchasing and Inquiry
C5750X7S2A685K200KB Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7S.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.
C5750X7S2A685K200KB Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
C5750X7S2A685K200KB Applications
There are a lot of TDK Corporation C5750X7S2A685K200KB applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C5750X7S2A685K200KB
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7S
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2mm
  • Length
    5.7mm
  • Width
    5mm
  • Thickness (Max)
    0.087 2.20mm
  • Thickness
    2.2098mm