  • C5750X7T2E225K250KE
C5750X7T2E225K250KE
advertisement
Manufacturer No:
C5750X7T2E225K250KE
HK JDW NO:
769-C5750X7T2E225K250KE
Package:
2220 (5750 Metric)
Purchasing and Inquiry
C5750X7T2E225K250KE Overview
A program's size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7T.Powered by voltage of 250V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C5750X7T2E225K250KE Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7T being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V
C5750X7T2E225K250KE Applications
There are a lot of TDK Corporation C5750X7T2E225K250KE applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
C5750X7T2E225K250KE
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    480.014126mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Soft Termination
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7T
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    5mm
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7T
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2.5mm
  • Length
    5.7mm
  • Thickness (Max)
    0.110 2.80mm
  • Thickness
    2.794mm