  • C901U152MZVDBAWL35
C901U152MZVDBAWL35
advertisement
Manufacturer No:
C901U152MZVDBAWL35
HK JDW NO:
417-C901U152MZVDBAWL35
Description:
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 1500pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
C901U152MZVDBAWL35
    Select All
  • Mount
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C900AC SFTY X1-440 Y2-300
  • Size / Dimension
    0.276Dia 7.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE: 440; 300, SAFTEY CLASS: X1/Y2
  • Capacitance
    1500pF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Dielectric
    Y5V
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    No
  • Size Code
    2820
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    400V
  • Height
    7mm
  • Length
    7mm
  • Width
    5mm