  • C907U100JZSDCA7317
C907U100JZSDCA7317
advertisement
Manufacturer No:
C907U100JZSDCA7317
HK JDW NO:
417-C907U100JZSDCA7317
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
Description:
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 10pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
C907U100JZSDCA7317
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    C900AC SFTY X1-440 Y2-300
  • Size / Dimension
    0.276Dia 7.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    SL
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 440
  • Capacitance
    10pF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    SL
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    2820
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    400V
  • Height
    7mm
  • Length
    7mm
  • Width
    5mm