  • C931U101JUSDBAWL40
C931U101JUSDBAWL40
advertisement
Manufacturer No:
C931U101JUSDBAWL40
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C931U101JUSDBAWL40
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
Description:
C900AH SFTY X1-400 Y1-250 100pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
C931U101JUSDBAWL40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    111 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C900AH SFTY X1-400 Y1-250
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    SL
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    400VAC
  • Capacitance
    100pF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    SL
  • Size Code
    3920
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    400V
  • Height
    10mm
  • Length
    10mm
  • Width
    5mm