  • C957U392MZVDCA7317
C957U392MZVDCA7317
advertisement
Manufacturer No:
C957U392MZVDCA7317
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C957U392MZVDCA7317
Package:
Radial, Disc
Description:
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 3900pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.472Dia 12.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
C957U392MZVDCA7317
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2016
  • Series
    C900AC SFTY X1-440 Y2-300
  • Size / Dimension
    0.472Dia 12.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Capacitance
    3900pF
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Dielectric
    Y5V
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm