  • C971U472MVWDCA7317
C971U472MVWDCA7317
advertisement
Manufacturer No:
C971U472MVWDCA7317
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C971U472MVWDCA7317
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
Description:
C900AH SFTY X1-400 Y1-400 4700pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.551Dia 14.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 417
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C971U472MVWDCA7317
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    C900AH SFTY X1-400 Y1-400
  • Size / Dimension
    0.551Dia 14.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    400VAC
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 400
  • Capacitance
    4700pF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Dielectric
    Y5U
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5U
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    5520
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    14mm
  • Length
    14mm
  • Width
    5mm