  • CAS21C472MARFC
CAS21C472MARFC
advertisement
Manufacturer No:
CAS21C472MARFC
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CAS21C472MARFC
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
Description:
CAS SMD SFTY 250 4700pF 250VAC Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CAS21C472MARFC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Series
    CAS SMD SFTY 250
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    250VAC
  • Capacitance
    4700pF
  • Thickness (Max)
    0.110 2.80mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    X1, Y2
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C