  • CB10LH473M
CB10LH473M
advertisement
Manufacturer No:
CB10LH473M
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-CB10LH473M
Package:
Datasheet:
CB10LH473M
Description:
TE CONNECTIVITY / CITEC CB10LH473M TRIMMER, SIDE ADJUST, 47K
Step5Bar-code shipping tag
CB10LH473M
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    3.5mm
  • Size Code
    3920
  • ELV
    Compliant
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    240 deg
  • Height
    10.795mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    CB10, Citec
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.425 x 0.386 Face x 0.476 H 10.80mmx9.80mmx12.10mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±500ppm/°C
  • Resistance
    47kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Power (Watts)
    0.15W
  • Voltage - Rated
    200V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    150mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Max Power Dissipation
    150mW