  • CB10LV106N
CB10LV106N
advertisement
Manufacturer No:
CB10LV106N
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-CB10LV106N
Package:
Datasheet:
CB10LV106N
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole CB10V 10M
Step5Bar-code shipping tag
CB10LV106N
    Select All
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Power (Watts)
    0.15W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    150mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Depth
    11mm
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    SCREW
  • ELV
    Compliant
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Height
    5.0038mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    3
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    CB10, Citec
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.433 x 0.386 Face x 0.236 H 11.00mmx9.80mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±30%
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±1000ppm/°C
  • Resistance
    10MOhm