  • CB1AH-P-24V
CB1AH-P-24V
advertisement
Manufacturer No:
CB1AH-P-24V
HK JDW NO:
590-CB1AH-P-24V
Package:
Datasheet:
CB1AH-P-24V
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 24V
Step5Bar-code shipping tag
CB1AH-P-24V
    Select All
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Length
    26mm
  • Body Height
    25.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy, Cadmium Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    33g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Feature
    Sealed - Fully
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    BOX
  • Depth
    22mm
  • Termination Style
    PC Pin
  • Physical Dimension
    26.5mm x 22mm x 25.5mm
  • Max Current Rating
    20A
  • Electrical Life
    50000 Cycle(s)
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    Automotive
  • Coil Resistance
    411Ohm
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Switching Voltage
    28VDC - Nom
  • Coil Current
    58mA
  • Must Operate Voltage
    14VDC
  • Contact Rating (Current)
    70A
  • Power Consumption
    1.4W
  • Coil Power
    1800mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC