  • CB1AHF-M-24V
CB1AHF-M-24V
advertisement
Manufacturer No:
CB1AHF-M-24V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-CB1AHF-M-24V
Package:
Datasheet:
CB1AHF-M-24V
Description:
Electromechanical Relay SPST-NO 20A 24VDC 320Ohm Bracket Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CB1AHF-M-24V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy, Cadmium Free
  • Mount
    Brackets
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    CB
  • Feature
    Sealed - Flux Protection
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Termination Style
    Quick Connect - Multiple Sizes
  • Max Current Rating
    20A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Coil Resistance
    320Ohms
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    28VDC - Nom
  • Coil Current
    75mA
  • Release Time
    15ms
  • Must Operate Voltage
    14VDC
  • Contact Rating (Current)
    70A
  • Coil Power
    1.8W
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Coil Voltage (DC)
    24V