  • CBR04C120J1GAC
CBR04C120J1GAC
advertisement
Manufacturer No:
CBR04C120J1GAC
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CBR04C120J1GAC
Package:
0402
Datasheet:
CBR04C120J1GAC
Description:
12pF 100V Ceramic Capacitor 30 ppm/°C 2 Terminations 0402
Quantity:
In Stock : 4886
Step5Bar-code shipping tag
CBR04C120J1GAC
  • Package / Case
    0402
  • Material
    Ceramic
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    12pF
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm