  • CC0603KRX7R9BB102
CC0603KRX7R9BB102
advertisement
Manufacturer No:
CC0603KRX7R9BB102
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CC0603KRX7R9BB102
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CC0603KRX7R9BB102
Purchasing and Inquiry
CC0603KRX7R9BB102 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.The insulation resistance of this capacitor is given by the difference between the resistances of two conductors or two sections of conductors separated by an insulating material.
CC0603KRX7R9BB102 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CC0603KRX7R9BB102 Applications
There are a lot of Yageo CC0603KRX7R9BB102 applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CC0603KRX7R9BB102
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1995
  • Series
    CC
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Depth
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    2
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Height
    900μm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness
    889μm
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Capacitance
    1000pF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Insulation Resistance
    100GOhm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Voltage
    50V
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Tolerance
    ±10%
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Multilayer
    Yes
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm