  • CC0603KRX7R9BB181
CC0603KRX7R9BB181
advertisement
Manufacturer No:
CC0603KRX7R9BB181
HK JDW NO:
898-CC0603KRX7R9BB181
Datasheet:
CC0603KRX7R9BB181
Purchasing and Inquiry
CC0603KRX7R9BB181 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.A voltage of 50V can be used for operation.The insulation resistance of this capacitor is 100GOhm (100GOhm), which refers to the resistance of an alternating current between two electrical conductors or systems of conductors separated by an insulating material.
CC0603KRX7R9BB181 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CC0603KRX7R9BB181 Applications
There are a lot of Yageo CC0603KRX7R9BB181 applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CC0603KRX7R9BB181
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    1995
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    180pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Insulation Resistance
    100GOhm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    900μm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm