  • CC0805JRNPOABN151
CC0805JRNPOABN151
advertisement
Manufacturer No:
CC0805JRNPOABN151
HK JDW NO:
898-CC0805JRNPOABN151
Datasheet:
CC0805JRNPOABN151
Purchasing and Inquiry
CC0805JRNPOABN151 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.A voltage of 200V is required to operate this capacitor.
CC0805JRNPOABN151 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V
CC0805JRNPOABN151 Applications
There are a lot of Yageo CC0805JRNPOABN151 applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CC0805JRNPOABN151
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.028 0.70mm