  • CC0805KKX7R6BB475
CC0805KKX7R6BB475
advertisement
Manufacturer No:
CC0805KKX7R6BB475
HK JDW NO:
898-CC0805KKX7R6BB475
Datasheet:
CC0805KKX7R6BB475
Purchasing and Inquiry
CC0805KKX7R6BB475 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.A voltage of 10V can be used for operation.
CC0805KKX7R6BB475 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V
CC0805KKX7R6BB475 Applications
There are a lot of Yageo CC0805KKX7R6BB475 applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CC0805KKX7R6BB475
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Manufacturer Package Identifier
    CC0805-0.85
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    950μm
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm