  • CC0805ZKY5V6BB475
CC0805ZKY5V6BB475
advertisement
Manufacturer No:
CC0805ZKY5V6BB475
HK JDW NO:
898-CC0805ZKY5V6BB475
Datasheet:
CC0805ZKY5V6BB475
Purchasing and Inquiry
CC0805ZKY5V6BB475 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 10V.
CC0805ZKY5V6BB475 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V
CC0805ZKY5V6BB475 Applications
There are a lot of Yageo CC0805ZKY5V6BB475 applications of ceramic capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
CC0805ZKY5V6BB475
    WRAPAROUND
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    Y5V
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
    Halogen Free
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm