  • CC22SD24
CC22SD24
advertisement
Manufacturer No:
CC22SD24
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-CC22SD24
Package:
Datasheet:
CC22SD24
Description:
Contactor,Midi,3 Pole,22A,690VAC,24VDC Coil,1 NO/1 NC,Screw Terminals
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CC22SD24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CC22SD24.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount, DIN Rail
  • Operating Temperature
    -5°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    CC
  • Feature
    Auxiliary Contacts
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Depth
    117.7mm
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Operating Supply Voltage
    690V
  • Number of Poles
    3
  • Contact Form
    3PST-NO (3 Form A)
  • Operate Time
    35ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Switching Voltage
    690VAC -Max
  • Release Time
    4ms
  • Must Operate Voltage
    16.8VDC
  • Contact Rating (Current)
    22A
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Length
    45mm
  • Width
    73.5mm