  • CCR05CG102FR
CCR05CG102FR
advertisement
Manufacturer No:
CCR05CG102FR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CCR05CG102FR
Datasheet:
CCR05CG102FR
Description:
Military, MIL-PRF-20, CCR05 1000pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
CCR05CG102FR
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-20, CCR05
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.190Lx0.090W 4.83mmx2.29mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    High Reliability
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.29mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    5.08mm
    C0G
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.200 5.08mm
  • Length
    4.83mm