  • CCR05CG331GR
CCR05CG331GR
advertisement
Manufacturer No:
CCR05CG331GR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CCR05CG331GR
Description:
330pF Ceramic Capacitor 2% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CCR05CG331GR
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    2%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    330pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    BULK; TR, 12 INCH
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20/35
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    5.973mm
  • Length
    4.83mm