  • CCR05CJ7R5CR
CCR05CJ7R5CR
advertisement
Manufacturer No:
CCR05CJ7R5CR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CCR05CJ7R5CR
Package:
Datasheet:
CCR05CJ7R5CR
Description:
7.5pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
CCR05CJ7R5CR
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    7.5pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20/35
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Positive Tolerance
    3.3333%
  • Negative Tolerance
    3.3333%
  • Height
    5.973mm
  • Length
    4.83mm