  • CCR05CK3R0DM
CCR05CK3R0DM
advertisement
Manufacturer No:
CCR05CK3R0DM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CCR05CK3R0DM
Package:
Datasheet:
Description:
3pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
CCR05CK3R0DM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    3pF
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Size Code
    1909
  • Positive Tolerance
    16.67%
  • Negative Tolerance
    16.67%
  • Height
    5.973mm
  • Length
    4.83mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C