  • CCR05CX1R2BM
CCR05CX1R2BM
advertisement
Manufacturer No:
CCR05CX1R2BM
HK JDW NO:
417-CCR05CX1R2BM
Description:
C(SIZE)G 1.2pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CCR05CX1R2BM
  • Capacitance
    1.2pF
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20/35
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Positive Tolerance
    8.3333%
  • Negative Tolerance
    8.3333%
  • Height
    5.973mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    2.29mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Series
    C(SIZE)G
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C