  • CCR05CX1R8CR
CCR05CX1R8CR
advertisement
Manufacturer No:
CCR05CX1R8CR
HK JDW NO:
417-CCR05CX1R8CR
Description:
C(SIZE)G 1.8pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CCR05CX1R8CR
    Through Hole
  • Package / Case
    WIRE
  • Series
    C(SIZE)G
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.8pF
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20/35
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Positive Tolerance
    13.8889%
  • Negative Tolerance
    13.8889%
  • Height
    5.973mm
  • Length
    4.83mm