  • CCR06CG102JP
CCR06CG102JP
advertisement
Manufacturer No:
CCR06CG102JP
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CCR06CG102JP
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CCR06CG102JP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    111 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Published
    2008
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1nF
  • Packing Method
    BULK; TR, 12 INCH
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20/36
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Size Code
    2909
  • Length
    7.37mm