  • CCR06CG472GP
CCR06CG472GP
advertisement
Manufacturer No:
CCR06CG472GP
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CCR06CG472GP
Description:
Military, MIL-PRF-20/36, CCR06 4700pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.290Lx0.090W 7.37mmx2.29mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 3738
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CCR06CG472GP
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-20/36, CCR06
  • Size / Dimension
    0.290Lx0.090W 7.37mmx2.29mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    High Reliability
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Depth
    2.29mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    5.08mm
    C0G
  • Failure Rate
    P (0.1%)
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    2909
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.300 7.62mm
  • Length
    7.37mm