  • CD10FC301FO3F
CD10FC301FO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD10FC301FO3F
HK JDW NO:
192-CD10FC301FO3F
Package:
Radial
Datasheet:
CD10FC301FO3F
Purchasing and Inquiry
CD10FC301FO3F Overview
Pitch is measured at the terminals of the part 3.6mm.The size/dimension of this module is 0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm in order to provide high reliability.To operate properly, it requires a voltage - Rated DC of 300V.70 ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
CD10FC301FO3F Features
a 3.6mm terminal pitch
its size/dimension is 0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm
the voltage - Rated DC of 300V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD10FC301FO3F Applications
  • RF Medical Equipment
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Instruments
  • Mobile Radio
  • CATV
  • Power Amplifiers
  • Plasma generators
  • MRI Coils
  • Lasers
Step5Bar-code shipping tag
CD10FC301FO3F
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    CD10
  • Size / Dimension
    0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    300pF
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    3.6mm
  • Lead Pitch
    3.6068mm
  • Lead Spacing
    0.142 3.60mm
  • Size Code
    3922
  • Height Seated (Max)
    0.382 9.70mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    5.6mm