  • CD16FD271JO3
CD16FD271JO3
advertisement
Manufacturer No:
CD16FD271JO3
HK JDW NO:
192-CD16FD271JO3
Datasheet:
CD16FD271JO3
Purchasing and Inquiry
CD16FD271JO3 Overview
5.944mm is the terminal pitch of the part.A 0.449Lx0.161W 11.40mmx4.10mm size/dimension ensures high levels of reliability.A voltage of 500V needs to be provided for it to function properly.The part has a temperature coefficient of 70ppm/Cel ppm/°C.It is recommended to leave the device at -55°C~125°C at all times.
CD16FD271JO3 Features
a 5.944mm terminal pitch
its size/dimension is 0.449Lx0.161W 11.40mmx4.10mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
CD16FD271JO3 Applications
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • MRI Coils
  • RF Instruments
  • Lasers
  • RF Power Amplifiers
  • Power Amplifiers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • MRI Coils and Generators
Step5Bar-code shipping tag
CD16FD271JO3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2006
  • Series
    CD16
  • Size / Dimension
    0.449Lx0.161W 11.40mmx4.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    70ppm/Cel ppm/°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 300
  • HTS Code
  • Capacitance
    270pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    5.944mm
  • Lead Pitch
    5.94mm
  • Working Voltage
    500V
  • Lead Spacing
    0.232 5.90mm
  • Size Code
    4516
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    300V
  • Height
    11.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.469 11.90mm
  • Length
    11.4mm
  • Width
    4.1mm