  • CD19FD302JO3F
CD19FD302JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD19FD302JO3F
HK JDW NO:
192-CD19FD302JO3F
Datasheet:
CD19FD302JO3F
Purchasing and Inquiry
CD19FD302JO3F Overview
A 0.681Lx0.280W 17.30mmx7.10mm dimension and a size/dimension of 0.681Lx0.280W 17.30mmx7.10mm ensure reliability.To operate properly, it requires a voltage - Rated DC of 500V.With the part, temperature coefficients of 70 ppm/°C are pre-set.The device should always remain at -55°C~125°C when in use.
CD19FD302JO3F Features
its size/dimension is 0.681Lx0.280W 17.30mmx7.10mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD19FD302JO3F Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • Mobile Radio
  • RF Instruments
  • MRI Coils
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils and Generators
Step5Bar-code shipping tag
CD19FD302JO3F
  • Mount
    PCB, Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2005
  • Series
    CD19
  • Size / Dimension
    0.681Lx0.280W 17.30mmx7.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    3000pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Depth
    7.1mm
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    8.7mm
  • Lead Spacing
    0.343 8.70mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    500V
  • Height
    13.97mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm