  • CD42FD203JO3F
CD42FD203JO3F
advertisement
Manufacturer No:
CD42FD203JO3F
HK JDW NO:
192-CD42FD203JO3F
Datasheet:
CD42FD203JO3F
Purchasing and Inquiry
CD42FD203JO3F Overview
Pitch at the terminals is measured as 27mm.The size/dimension of this module is 1.421Lx0.299W 36.10mmx7.60mm in order to provide high reliability.This device requires a voltage of - Rated DC of 500V in order to be fully functional.With the part, the temperature coefficient is set to 70 ppm/°C.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
CD42FD203JO3F Features
a 27mm terminal pitch
its size/dimension is 1.421Lx0.299W 36.10mmx7.60mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD42FD203JO3F Applications
  • Power Amplifiers
  • Plasma generators
  • RF Medical Equipment
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Instruments
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • MRI Coils
  • CATV
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • MRI Coils and Generators
Step5Bar-code shipping tag
CD42FD203JO3F
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.02μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Terminal Pitch
    27mm
  • Lead Pitch
    27.0002mm
  • Lead Spacing
    1.063 27.00mm
  • Height
    22.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.870 22.10mm
  • Length
    36.6mm
  • Width
    9.1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.421Lx0.299W 36.10mmx7.60mm
  • Tolerance
    ±5%