  • CD4ED750GO3
CD4ED750GO3
advertisement
Manufacturer No:
CD4ED750GO3
HK JDW NO:
192-CD4ED750GO3
Package:
Radial
Datasheet:
CD4ED750GO3
Purchasing and Inquiry
CD4ED750GO3 Overview
In this case, we measure the part's terminal pitch at 2.5mm.A 0.291Lx0.110W 7.40mmx2.80mm size/dimension ensures high levels of reliability.To function properly, 500V needs a voltage of Rated DC.This part is set with a 100 ppm/°C temperature coefficient.When in operation, the device should be kept at -55°C~125°C.
CD4ED750GO3 Features
a 2.5mm terminal pitch
its size/dimension is 0.291Lx0.110W 7.40mmx2.80mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
CD4ED750GO3 Applications
  • Plasma generators
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Power Amplifiers
  • Mobile Radio
  • RF Medical Equipment
  • RF Instruments
  • CATV
  • MRI Coils and Generators
  • RF Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
Step5Bar-code shipping tag
CD4ED750GO3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Series
    CD4
  • Size / Dimension
    0.291Lx0.110W 7.40mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    RF, High Frequency
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    75pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Size Code
    2911
  • Height
    5.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.228 5.80mm
  • Length
    7.4mm
  • Width
    2.8mm