  • CD74HCT283M96E4
CD74HCT283M96E4
advertisement
Manufacturer No:
CD74HCT283M96E4
HK JDW NO:
815-CD74HCT283M96E4
Package:
SOIC
Datasheet:
CD74HCT283M96E4
Description:
5V CMOS DUAL Counters & Dividers 16 Pins SOIC
Purchasing and Inquiry
CD74HCT283M96E4 Overview
The device is packaged in the SOICtype. Using 16terminations, it can be configured. 5Vis fully flexible due to its voltage supply. The total number of component pins is 16. Packaging is based on Tape and Reel. In the circuit, 16pins are used to connect other components. It is mounted in the way of [0]. It is a member of the family [0]. The device contains 4bits of information. The result may be yeswhen expressing the result in Pbfree code. These electronic devices have many important features, and WITH FULL INTERNAL LOOKAHEADis one of them. It is manufactured in the temperature grade MILITARY. Voltage from the voltage source is [0]. The device operates on voltage [0]. Electrical characteristics are stable at temperature 125°Cfor extended periods of time. It operates over a specified temperature range with a lower limit generally set to -55°C. 5.5Vis the maximum voltage that the device can handle. In the case of this device, the minimum voltage is as low as 4.5V volts. The device consumes a quiescent current of 8μA volts. This part is from the family [0]. ADDER/SUBTRACTOR is the logic IC type it uses. At a high-level voltage specified, there is -4mA current flowing into the output. The output terminal has 4mA current flowing into it when the voltage is set to a low level. 1 channels are designed to configure its basis.
CD74HCT283M96E4 Features
Embedded in the SOIC package
WITH FULL INTERNAL LOOKAHEAD
Operating supply voltage of 5V
ADDER/SUBTRACTOR as logic IC type
CD74HCT283M96E4 Applications
There are a lot of Texas Instruments CD74HCT283M96E4 Counters & Dividers applications.
  • Signal gating
  • Dual Up Counters
  • VHF, UHF, FM, AM, etc.
  • DIVISION
  • Time delay circuits
  • LINEARIZATION
  • Timers
  • SQUARING
  • POWER COMPUTATION
  • Timing applications
Step5Bar-code shipping tag
CD74HCT283M96E4
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    141.690917mg
  • Packaging
    Tape and Reel
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    WITH FULL INTERNAL LOOKAHEAD
  • Subcategory
    Arithmetic Circuits
  • Supply Voltage
    5V
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    MILITARY
  • Number of Channels
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of Bits
    4
  • Propagation Delay
    49 ns
  • Quiescent Current
    8μA
  • Turn On Delay Time
    80 ns
  • Family
    HCT
  • Logic Function
    Binary Full Adder
  • Output Polarity
    TRUE
  • Logic IC Type
    ADDER/SUBTRACTOR
  • High Level Output Current
    -4mA
  • Low Level Output Current
    4mA
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm