  • SY100EP33VKG-TR
SY100EP33VKG-TR
advertisement
Manufacturer No:
SY100EP33VKG-TR
HK JDW NO:
536-SY100EP33VKG-TR
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
SY100EP33VKG-TR
Description:
1 Element Counters & Dividers 100EP Series 100EP33 Positive, Negative 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
SY100EP33VKG-TR Overview
This is a device supplied in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. The 1elements are connected by wires. It is packaged in the way of Tape & Reel (TR). As part of the circuit, there are 8pins that connect other components. It is mounted in the direction of [0]. As a member of the 100EPseries, it is ideal for a wide range of applications. A logic type of Divide-by-4 is adopted. Setting the operating temperature to -40°C~85°C is recommended. Using a Surface Mountmounting type, it is mounted. By providing the supply voltage of [0], it is capable of operating more reliably. Each element in the array stores 1 bits. It should be noted that there are more related parts under the 100EP33base part number. For the device to operate, a voltage supply of 5Vis required. The device operates at 85°Cfor extended periods with acceptable stability of electrical characteristics. Generally, the temperature limit is set at -40°Cso it will operate over a specified range. 5.5Vis the maximum voltage available to the device. It is possible to operate the device at as low a voltage as 2.97V. As a result, the system sends 2outputs.
SY100EP33VKG-TR Features
Embedded in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 bits per element
Operating supply voltage of 5V
SY100EP33VKG-TR Applications
There are a lot of Microchip Technology SY100EP33VKG-TR Counters & Dividers applications.
  • Analog multiplexing and demultiplexing
  • SQUARING
  • SQUARE ROOT
  • Communications Digital Frequency Synthesizers;
  • DIVISION
  • Digital multiplexing and demultiplexing
  • VHF, UHF, FM, AM, etc.
  • ALGEBRAIC COMPUTATION
  • Time delay circuits
  • Timing applications
Step5Bar-code shipping tag
SY100EP33VKG-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-MSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    100EP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    3.3V~5V
  • Base Part Number
    100EP33
  • Number of Outputs
    2
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.97V
  • Propagation Delay
    500 ps
  • Turn On Delay Time
    500 ps
  • Reset
    Asynchronous
  • Logic Type
    Divide-by-4
  • Number of Bits per Element
    1
  • Trigger Type
    Positive, Negative
  • Count Rate
    4GHz