  • SY100EP33VKG
SY100EP33VKG
advertisement
Manufacturer No:
SY100EP33VKG
HK JDW NO:
536-SY100EP33VKG
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
SY100EP33VKG
Description:
1 Element Counters & Dividers 100EP Series 100EP33 Positive, Negative 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
SY100EP33VKG Overview
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)is a package in which this device is packaged. The device has 1terminations. In this case, it is packaged as Tube. In the circuit, 8pins are used to connect other components. To mount it, use the method of [0]. Having been designed as a member of the 100EPseries, it is well suited for use in a wide range of applications. Divide-by-4is used as the logic type. -40°C~85°Cis the recommended operating temperature. It adopts a mounting type of Surface Mount. Providing a voltage of 3.3V~5Vensures higher reliability of operation. The array has 1elements. The base part number of 100EP33provides access to more related parts. The device operates on voltage [0]. This device operates at 85°C°C for extended periods of time with acceptable electrical stability. An operating temperature range is specified with a lower limit generally set at -40°C degrees Celsius. 5.5Vis the maximum voltage that the device can handle. It is possible to supply the device with a voltage as low as 2.97V. The system has sent 2outputs.
SY100EP33VKG Features
Embedded in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 bits per element
Operating supply voltage of 5V
SY100EP33VKG Applications
There are a lot of Microchip Technology SY100EP33VKG Counters & Dividers applications.
  • Timers
  • Fixed or Programmable Frequency Division
  • counting/frequency sy nthesizers-BCD output
  • Digital multiplexing and demultiplexing
  • SQUARING
  • Signal gating
  • MULTIPLICATION
  • Programmable decade counters
  • Frequency dividers
  • TRUE RMS-TO-DC CONVERSION
Step5Bar-code shipping tag
SY100EP33VKG
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-MSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    100EP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    3.3V~5V
  • Base Part Number
    100EP33
  • Number of Outputs
    2
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.97V
  • Propagation Delay
    500 ps
  • Turn On Delay Time
    500 ps
  • Reset
    Asynchronous
  • Max Input Voltage
    6V
  • Logic Type
    Divide-by-4
  • Number of Bits per Element
    1
  • Trigger Type
    Positive, Negative
  • Count Rate
    4GHz