  • SY100EL33LZG
SY100EL33LZG
advertisement
Manufacturer No:
SY100EL33LZG
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-SY100EL33LZG
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SY100EL33LZG
Description:
1 Element 3.3V ECL DUAL Counters & Dividers 100EL Series 100EL33 Up Positive, Negative 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
SY100EL33LZG Overview
This is a device supplied in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. It is configured using 8terminations. This device is fully flexible due to the supply voltage of [0]. There are 1 terminations on the device. As [0], it is packaged. A circuit is connected to other components by 8pins. The Surface Mountway is used to mount it. Having been designed as a member of the 100ELseries, it is well suited to a variety of applications. It is decided to use the logic type [0]. In this case, the operating temperature should be set to -40°C~85°C. Using a Surface Mountmounting type, it is mounted. It is able to operate with higher reliability when the supply voltage of 3.3V~5V is provided. Further related parts may be found under the base part number 100EL33. There is a minimum supply voltage (Vsup) of 3V volts. There are 1 data/clock inputs configured on this device. The system sends 2outputs.
SY100EL33LZG Features
Embedded in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
SY100EL33LZG Applications
There are a lot of Microchip Technology SY100EL33LZG Counters & Dividers applications.
  • Digital multiplexing and demultiplexing
  • Counter control/timers
  • ALGEBRAIC COMPUTATION
  • VHF, UHF, FM, AM, etc.
  • Programmable decade counters
  • Dual Up Counters
  • Timers
  • Time delay circuits
  • Decade counter/decimal decode display (CD4017B)
  • Programmable binary and decade
Step5Bar-code shipping tag
SY100EL33LZG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    100EL
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    ECL
  • Voltage - Supply
    3.3V~5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    100EL33
  • Number of Outputs
    2
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Nominal Supply Current
    27mA
  • Propagation Delay
    770 ps
  • Turn On Delay Time
    770 ps
  • Reset
    Asynchronous
  • Max Input Voltage
    -3.8V
  • Direction
    Up
  • Logic Type
    Divide-by-4
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Trigger Type
    Positive, Negative
  • Count Rate
    4.2GHz
  • Number of Data/Clock Inputs
  • Length
    4.93mm
  • Width
    3.94mm