  • CDR01BP150BKSM
CDR01BP150BKSM
advertisement
Manufacturer No:
CDR01BP150BKSM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR01BP150BKSM
Package:
0805
Purchasing and Inquiry
CDR01BP150BKSM Overview
In terms of temperature coefficient, it is 30ppm/Cel ppm/°C.A case of 0805 is used to package the product.A voltage of 100V is used with this electrical part.
CDR01BP150BKSM Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
CDR01BP150BKSM Applications
There are a lot of KEMET CDR01BP150BKSM applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR01BP150BKSM
    Ceramic
  • Published
    2005
  • Series
    C(SIZE)P
  • Tolerance
    10%
    no
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    15pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.27mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    0.98mm
  • Length
    2.03mm
  • Width
    1.27mm