  • CDR04BX124AKWM
CDR04BX124AKWM
advertisement
Manufacturer No:
CDR04BX124AKWM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR04BX124AKWM
Package:
1812
Purchasing and Inquiry
CDR04BX124AKWM Overview
In terms of temperature coefficient, it is 15% ppm/°C.A 1812 case is used for packaging the product.Electrical part rated at DC 50V voltage.
CDR04BX124AKWM Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR04BX124AKWM Applications
There are a lot of KEMET CDR04BX124AKWM applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR04BX124AKWM
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    120nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.18mm
  • Height
    1.295mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.18mm