  • CDR06BX394AKSP
CDR06BX394AKSP
advertisement
Manufacturer No:
CDR06BX394AKSP
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR06BX394AKSP
Package:
2225
Purchasing and Inquiry
CDR06BX394AKSP Overview
The coefficient of temperature is 15% ppm/u00b0C.Packaging consists of a 2225 case.Rated DC of 50V is the voltage at which this electrical part operates.
CDR06BX394AKSP Features
A temperature coefficient of 15% ppm/u00b0C
CDR06BX394AKSP Applications
There are a lot of KEMET CDR06BX394AKSP applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR06BX394AKSP
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2225
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)P
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/u00b0C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125u00b0C
  • Min Operating Temperature
    -55u00b0C
  • HTS Code
  • Capacitance
    390nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    6.35mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    No
  • Height
    1.27mm
  • Length
    5.72mm
  • Width
    6.35mm