  • CDR33BX153BKUS
CDR33BX153BKUS
advertisement
Manufacturer No:
CDR33BX153BKUS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR33BX153BKUS
Package:
1210
Datasheet:
CDR33BX153BKUS
Purchasing and Inquiry
CDR33BX153BKUS Overview
CDR33BX153BKUS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR33BX153BKUS Applications
There are a lot of KEMET CDR33BX153BKUS applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR33BX153BKUS
  • Package / Case
    1210
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    15nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.5mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.5mm
  • Thickness
    1.5mm