  • CA0612KRX7R9BB103
CA0612KRX7R9BB103
advertisement
Manufacturer No:
CA0612KRX7R9BB103
HK JDW NO:
898-CA0612KRX7R9BB103
Datasheet:
CA0612KRX7R9BB103
Purchasing and Inquiry
CA0612KRX7R9BB103 Overview
Sitting at 0.035 0.90mm height, the maximum height is reached.Size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm is used.The coefficient of temperature is X7R.There are no cases included with the product.Parts such as this have a 800μm terminal pitch.The electrical part works with a voltage - Rated DC of 50VV.
CA0612KRX7R9BB103 Features
the maximal height is 0.035 0.90mm
with the size / dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
A temperature coefficient of X7R
a 800μm terminal pitch
CA0612KRX7R9BB103 Applications
There are a lot of Yageo CA0612KRX7R9BB103 applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
CA0612KRX7R9BB103
    0612 (1632 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Number of Functions
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    1632
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm
  • Length
    3.2mm