  • CDR31BP121BKUS
CDR31BP121BKUS
advertisement
Manufacturer No:
CDR31BP121BKUS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR31BP121BKUS
Package:
0805
Purchasing and Inquiry
CDR31BP121BKUS Overview
Temperature coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.A 0805 case is used for packaging the product.The electrical part works with a voltage - Rated DC of 100VV.
CDR31BP121BKUS Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
CDR31BP121BKUS Applications
There are a lot of KEMET CDR31BP121BKUS applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR31BP121BKUS
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    C(SIZE)N
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    120pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness
    1.3mm