  • CDR31BP470BKUS7185
CDR31BP470BKUS7185
advertisement
Manufacturer No:
CDR31BP470BKUS7185
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR31BP470BKUS7185
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
Military, MIL-PRF-55681, CDR31 47pF 100V Ceramic Capacitor ±10% BP 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Military Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 203
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CDR31BP470BKUS7185
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    Military, MIL-PRF-55681, CDR31
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Military
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    BP
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Reliability
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    47pF
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Failure Rate
    S (0.001%)
  • Length
    2.0066mm
  • Width
    1.2446mm
  • Thickness (Max)
    0.051 1.30mm
  • Thickness
    1.2954mm