  • CDR31BX471BKUR
CDR31BX471BKUR
advertisement
Manufacturer No:
CDR31BX471BKUR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR31BX471BKUR
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
Military, MIL-PRF-55681, CDR31 470pF Ceramic Capacitor ±10% BX 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CDR31BX471BKUR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-55681, CDR31
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    BX
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    High Reliability
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Dielectric
    X7R
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.051 1.30mm
  • Thickness
    1.3mm