  • CDV30FJ132FO3F
CDV30FJ132FO3F
advertisement
Manufacturer No:
CDV30FJ132FO3F
HK JDW NO:
192-CDV30FJ132FO3F
Package:
Radial
Datasheet:
CDV30FJ132FO3F
Purchasing and Inquiry
CDV30FJ132FO3F Overview
Pitch 11.1mm is measured on the part's terminals.High efficiency requires maintaining the rated voltage (URdc) at 2000V.0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient are set with the part.The voltage - Rated of this electronic part is 2kV.If the device is operating, leave it at -55°C~125°C at all times.
CDV30FJ132FO3F Features
a 11.1mm terminal pitch
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 2kV
CDV30FJ132FO3F Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Instruments
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Plasma generators
  • CATV
  • MRI Coils and Generators
  • RF Power Amplifiers
  • Mobile Radio
  • MRI Coils
  • Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CDV30FJ132FO3F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height
    21.8mm
  • Length
    19.6mm
  • Width
    6.4mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    CDV30
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    2kV
  • Capacitance
    1300pF
  • Terminal Pitch
    11.1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V