  • CDZFHT2RA6.2B
CDZFHT2RA6.2B
advertisement
Manufacturer No:
CDZFHT2RA6.2B
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-CDZFHT2RA6.2B
Package:
SOD-923
Datasheet:
CDZFHT2RA6.2B
Purchasing and Inquiry
CDZFHT2RA6.2B Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 3V.Zener (Nom) voltage is reduced to 6.2V during operation.
CDZFHT2RA6.2B Features
reverse leakage current of 1μA @ 3V
1μA @ 3V is the maximum voltage (Tol)
CDZFHT2RA6.2B Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor CDZFHT2RA6.2B applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
CDZFHT2RA6.2B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-923
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2.2%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 3V
  • Power - Max
    100mW
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.2V