  • CDZT2RA5.1B
CDZT2RA5.1B
advertisement
Manufacturer No:
CDZT2RA5.1B
HK JDW NO:
687-CDZT2RA5.1B
Package:
2-SMD, Flat Lead
Datasheet:
CDZT2RA5.1B
Purchasing and Inquiry
CDZT2RA5.1B Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 2μA @ 1.5V.Reverse leakage current reaches 2μA at its maximum.The design is highly flexible due to the zener current of 5mA.To function properly, this device needs a reverse voltage peak of 2μA.
CDZT2RA5.1B Features
reverse leakage current of 2μA @ 1.5V
2μA @ 1.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
the zener current of 5mA
CDZT2RA5.1B Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor CDZT2RA5.1B applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
CDZT2RA5.1B
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Flat Lead
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Base Part Number
    CDZ5V1
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    5.1V
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 1.5V
  • Power Dissipation
    100mW
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Zener Voltage
    5.1V
  • Peak Reverse Current
    2μA
  • Zener Current
    5mA